Norské fotografie inspirují český jazz v dosud největším projektu progresivního big bandu

Sedm osobností české hudební scény vytvořilo ve spolupráci s ikonickým norským skladatelem Helge Sundem více než hodinový proud živé hudby, obrazu a světel s názvem Music for Lights & Shadows. Mezinárodní multimediální projekt vychází z působivých snímků soudobých norských fotografů a o jeho interpretaci se postará netradičně obsazený Concept Art Orchestra – 18členné těleso se zahraničními hosty, zpěvem (Malgorzata Hutek), elektronikou (Tomáš Sýkora), smyčci (Epoque Quartet) a kreativním light designérem (Zbyněk Oudys). Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP, Program Kultura. Jeho celkové časové rozpětí je od 1. 1. 2023 do 1. 11. 2023.

Inspirací se skupině celkem osmi tvůrců staly autentické i výrazně upravené snímky přírody, záběry opuštěných domů ponechaných napospas drsné severské krajině nebo abstraktnější díla vytvořená nevšedními technikami. Všechny mají každopádně společné jedno: vytvořili je žijící norští fotografové.

Sunde, známý také jako hráč na celou řadu dechových nástrojů, lídr progresivního Ensemblu Denada a vyhledávaný pedagog, v této spolupráci figuruje jako umělecký vedoucí – celému tvůrčímu procesu přihlíží osobně i na dálku, pomáhá s klíčovými rozhodnutími a kolektiv českých autorů rovněž doplňuje jako osmý člen. V říjnu 2022 pak trojici koncertů v České republice a jeden v Oslu také oddiriguje.

„Šíře jeho záběru je neuvěřitelná – hraje a hlavně špičkově píše obrovské množství hudby napříč žánry,“ zdůvodňuje výběr norského hosta Štěpánka Balcarová, jinak stálá dirigentka a vedoucí tělesa. „Chtěli jsme navázat spolupráci s tolik obdivovanou norskou scénou a těžko bychom v oblasti kompozice hledali zajímavější osobnost. Jsme nadšeni, že Helge má chuť dělit se s námi o své zkušenosti.“

Sedm českých skladatelů má s psaním pro Concept Art Orchestra bohaté zkušenosti a s tělesem je dlouhodobě různým způsobem spjato. Obsazení pro ně však tentokrát představuje novou výzvu, zatímco posluchači se mohou těšit na neotřelý sound. „Část tradiční dechové sekce například nahradí smyčcový kvartet, využijeme ženský vokál a uplatnění najde i elektronika,“ upřesňuje detaily Balcarová. Kromě ní a Sundeho tvoří skladatelskou skupinu Luboš Soukup, Vít Křišťan, Jan Jirucha, Martin Brunner, Tomáš Sýkora a Jan Mazura.

Úvodní kreativní setkání, kterého se osobně zúčastnil i norský host, proběhlo v březnu v Praze. Od té doby celistvá série kompozic za neustále spolupráce na dálku vznikala. Vše vyvrcholí v říjnu několikadenními zkouškami a celkem čtyřmi koncerty.

Aktuální dění můžete sledovat na našem Facebooku, Instagramu nebo v sekci Aktuality.

Koncerty

Pracujeme na novém programu koncertů. Zatím tu nic není, ale brzy se tu zase zastavte! / We are working on a new concert program. There is nothing here yet, but stop here again soon! 🙂

Helge Sunde

Umělecký vedoucí / dirigent / skladatel

Stěžejní postava norské jazzové kompozice, ale i špičkový trombonista a oblíbený pedagog. Napsal cenami ověnčené skladby či aranžmá na pomezí moderního jazzu a soudobé hudby pro nepřeberné množství převážně větších těles v čele s Ensemblem Denada (dnes Oslo Jazz Ensemble).

V projektu Music for Lights and Shadows působí jako hostující dirigent a umělecký vedoucí – v kompletaci celého programu má hlavní slovo a průběžně dohlíží i na vznik skladeb jednotlivých autorů. Kromě toho přispěje vlastní hudbou, inspirovanou dílem fotografky Britt Marie Bye.

Štěpánka Balcarová

Trumpetistka, skladatelka a dirigentka, která dlouhodobě vede Concept Art Orchestra a nově také vlastní česko-polský kvartet. Má za sebou řadu mezinárodních spoluprací i alb včetně sólového debutu Life and Happiness of Julian Tuwim, na kterém zhudebnila díla polského básníka.

Pro tento projekt navázala spolupráci s fotografem Mortenem M. Lobergem. „Některé jeho zimní fotografie mě okamžitě vtáhnou do sněhové krajiny, do indiferentní krajiny ticha. Je mi zima, slyším jen vlastní dech, mám zkřehlé prsty a vlhké boty, sníh mi křupe pod nohama, od pusy stoupá pára a mlží se mi brýle…“

Tomáš Sýkora

Během své dosavadní kariéry vytvořil autorské projekty pro sólové piano, trio, ale i big bandy nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu. S ním také natočil epické album Songs for Orchestra – hudební poctu Karlovi Růžičkovi st., legendární osobnosti českého jazzu a blízkému příteli.

Z norských fotografů ho zaujal Trym Ivar Bergsmo. „Jako fotograf-krajinář dokumentuje převážně divokou severskou přírodu, ke které má hluboký vztah. Mě ovšem na jeho tvorbě zaujala kolekce The Return, která je spíše portrétního charakteru a zachycuje úvahy o čase a o tom, jaký vztah máme k předmětu v různých etapách našeho života. Pohled na tyto fotografie mě nutí přistoupit k vlastní kompozici více popisnějším a dramatičtějším způsobem.“

Luboš Soukup

Od roku 2010 realizuje autorské projekty souběžně v Česku a v Dánsku, kde v roce 2017 obdržel cenu Objev roku. Dosud vydal dvanáct alb s vlastní hudbou. Na jednom z posledních s názvem Země doplnil jeho kvartet kytarista Lionel Loueke, světová hvězda současné jazzové kytary. 

Nyní se nechal inspirovat fotografkou Tinou Poppe. „Fascinuje mě, jak se dá realita vyobrazit z úhlu, ze kterého ji neznáme. Tine se dívá na flóru z mravenčího pohledu a pohled je to impozantní až epický. Fotografie mě vtahují do světa, který je pro mě nový a v hudbě jsem se pokusil vyjádřit dojem, který ve mně zanechávají.“

Martin Brunner

Pianista a skladatel, pohybující se s jistotou napříč žánry – od jazz-rocku, přes moderní jazz a soudobou hudbu až po hraní s popovými interprety. Své poslední album Svou chvíli, kde zhudebnil básně Věry Koubové, natočil se zpěvačkou Markétou Foukalovou a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Když hledal fotografie, na kterých by postavil svůj skladatelský příspěvek, snažil se vybrat takové, které při promítání na plátno během koncertu nebudou nutně vyprávět svým obsahem příběh, ale budou zajímavé a strhující čistě vizuálně. „Nakonec mě zaujal mě soubor Flying Pines Espena Tollefsena. Jde o fotografie stromů, které jsou tvořeny koláží mnoha detailních snímků. V takto složené fotografii pak vidíme strom ve stavu beztíže, strom letící, strom, jak ho normálně nemůžeme zahlédnout…“

Vít Křišťan

Pianista a skladatel, aktivní dnes především jako sideman. Dlouhodobě spolupracuje například s Danem Bártou, Jaromírem Honzákem, Martou Kloučkovou a řadou dalších osobností české scény. Velké skladatelské projekty realizoval se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nebo s Concept Art Orchestra, se kterým uvedl premiéru svého Koncertu pro klavír a jazzový orchestr.

Hluboký dojem v něm zanechalo dílo fotografky Erle Killingmark, zejména její cyklus You Don’t Actually See the Shape of Anything. „Líbí se mi, jak pomocí prolínání a koláží znázorňuje realitu kolem nás. V každodenním bytí dokáže vysledovat různé vzorce, které mají spoustu podob a všemožně se opakují. Další rozměr pak snímkům dodávají téměř metafyzikální doplňující texty.“

Jan Jirucha

Pozounista, skladatel a aranžér, který se etabloval jako vyhledávaný sólista, bigbandový hráč nebo lídr variabilního ansámblu Bucinatores. S tímto tělesem a alternativním rockovým triem Strom stínu natočil v roce 2017 eponymní album, vřele přijaté kritikou.

Svou novou skladbu se rozhodl postavit na snímku fotografa Kristiana Skylstada. „Zaujalo mě, že záměrně zhoršuje obrazovou kvalitu fotky přidáváním zrnění. Říká, že díky tomu výsledek působí jako postupně se rozplývající vzpomínka. Tenhle koncept jsem se pokusil aplikovat na hudbu.“

Jan Mazura

Pianista a skladatel, pro kterého je dnes hlavní tvůrčí platformou Concept Art Orchestra. Napsal pro něj mj. cestovatelskou suitu Návraty nebo skladbu Nuevas tradiciones, která byla oceněna jako Nejlepší jazzová skladba 2018. Coby hudební publicista také léta přispíval do předních českých médií a následně vedl hudební redakci Českého rozhlasu Vltava.

Norsko zná z vlastních cest a z literatury. „Od začátku jsem si přál najít originální fotky, které budou ladit s mými vzpomínkami či představami o drsné kráse severské přírody,“ popisuje pátrání po vhodné inspiraci. „Hudebně mě lákala práce s folklórními motivy a k tomu to chtělo něco obrazově čistého. Nakonec jsem narazil na Mortena Eriksena a jeho fotky osamělých stromů mi vzaly dech.“

Concept Art Orchestra & Helge Sunde: Music for Lights and Shadows (foto Ondřej Šuran / Storytellers Photography)

Zbyněk Oudys

Light designér

Vyhledávaný light designér má za sebou téměř 25 let zkušeností a opakovanou spolupráci s Danem Bártou & Illustratosphere, Lenkou Dusilovou (projekty Bittová – Dusilová – Načeva a Řeka), Českou filharmonií (Open Air koncert) nebo s festivalem Struny podzimu (dnes Prague Sounds), kde se podílel na koncertech Dianne Reeves, Gregoryho Portera a mnoha dalších.

V projektu Music for Lights and Shadows, který si o důmyslný light design říká už svým názvem, má za úkol citlivě a kreativně sladit světla s proměnlivou hudbou a projekci fotografií.

Concept Art Orchestra

Concept Art Orchestra (CAO) je český jazzový big band charakteristický svou specializací na kompozice současných českých autorů. Dirigentsky, dramaturgicky a organizačně ho dlouhodobě vede trumpetistka a skladatelka Štěpánka Balcarová.

Za své album The Prague Six (2015) získal big band v žánrové kategorii Jazz & Blues Cenu Anděl 2015, nejvyšší české hudební ocenění. Deska se také umístila na první příčce v anketě českých jazzových publicistů a promotérů s názvem Česká jazzová sklizeň 2015. Následující dvě nahrávky Vánoce Dospělých (2018) a 100 Years (2020) získaly na Cenu Anděl nominaci.

Díky rozmanitému repertoáru řadí hudební kritici tvorbu tělesa na pomezí jazzu, world music a vážné hudby.

Mimořádné obsazení pro tento projekt:

Helge Sunde (NOR) – dirigent

Florian Menzel (D) – trubka
Oskar Török – trubka
Štěpánka Balcarová – trubka

Jan Jirucha – trombon
Maxine Troglauer (D) – bastrombon

Andrea Šulcová – flétna
Marcel Bárta – altsaxofon, sopránsaxofon
Luboš Soukup – tenorsaxofon
Jonas Brinckmann (D) – barytonsaxofon, basklarinet

Vít Křišťan – piano
Tomáš Sýkora – eletronika
Robert Balzar – kontrabas
Kamil Slezák – bicí

Małgorzata Hutek (PL) – zpěv

Epoque Quartet


Kontakt

info@stepankabalcarova.cz

Financováno z Fondů EHP

Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy. Právě velký důraz na sdílení a výměnu zkušeností mezi donory a příjemci grantů je důležitý aspekt, kterým se tyto fondy liší od fondů EU.

Česká republika je příjemcem těchto fondů od roku 2004, kdy vstoupila do Evropské unie a tím také do Evropského hospodářského prostoru, který je dohodou mezi EU a zeměmi Evropského sdružení volného obchodu (ESVO).

Od roku 2004 podpořily Fondy EHP a Norska v České republice přes 1 000 zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč. Aktuálně je Česká republika pátým největším příjemcem, a to po Polsku, Rumunsku, Maďarsku a Bulharsku.

Dne 4. září 2017 byla v Anežském klášteře v Praze slavnostně podepsána Memoranda o porozumění pro aktuální, již třetí programové období Fondů EHP a Norska. Česká republika v tomto období obdrží 184,5 milionů EUR (cca 5 miliard Kč). Podporu získají projekty zaměřené především na vědu a výzkum, ochranu životního prostředí, kulturní dědictví a spolupráci v kultuře, veřejné zdraví, vzdělávání a spolupráci v justici. Velký důraz je kladen na lidská práva, inkluzi Romů a rozvoj občanské společnosti. Nové období přináší také velké možnosti pro bilaterální projekty a aktivity.

Hlavním koordinátorem Fondů EHP a Norska v České republice je Ministerstvo financí, které spravuje většinu programů, a to ve spolupráci s příslušnými resorty a institucemi.

Sekretariátem Fondů EHP a Norska pro všechny přijímající země je Kancelář finančních mechanismů v Bruselu. Oficiální web EEA and Norway Grants.

Working together for an inclusive and competitive Europe

www.eeagrants.org
www.fondyehp.cz