Big band Concept Art Orchestra vznikl v roce 2010 na Jazzové akademii v polských Katovicích. Byl sestaven z tehdejších studentů jazzové katedry, na které v té době studovalo několik českých a slovenských hráčů. Uměleckým vedoucím orchestru byl proslulý americký dirigent a skladatel Ed Partyka, který v té době v Katovicích působil jako externí profesor. Z této spolupráce vzniklo v roce 2010 album Concept Art Orchestra Katowice, na kterém je zaznamenáno několik autorských kompozic tehdejších studentů.

O dva roky později se spolupráce big bandu s Edem Partykou obnovila. Na objednávku Českého rozhlasu vzniklo v roce 2012 album BigBandTronics, na kterém se mísí akustický zvuk big bandu s použitím elektronických efektů německého dua NuBox (Alois Kott, Peter Eisold). Sestava big bandu je na této desce již téměř identická s dnešní podobou orchestru.

V následujícím roce uvedl Concept Art Orchestra Obrázky z výstavy od M.P. Musorgského v jazzové úpravě Jana Jiruchy ml.

V roce 2014 se vedení big bandu ujala Štěpánka Balcarová, která jako trumpetistka prošla celou historií orchestru. Oslovila v té době pět dalších skladatelů a spolu s nimi vytvořila skladatelskou skupinu The Prague Six, jejíž členové pro big band nyní komponují. V roce 2015 bylo vydáno album Concept Art Orchestra – The Prague Six s kompozicemi těchto šesti mladých českých skladatelů – Štěpánky Balcarové, Martina Brunnera, Jana Jiruchy, Víta Křišťana, Luboše Soukupa a Tomáše Sýkory. Album bylo oceněno jazzovým Andělem a stalo se tak podle členů akademie nejlepším jazzovým albem roku 2015.

Concept Art Orchestra účinkoval během uplynulých pěti let na prestižních festivalech v České republice (Jazz Fest Brno, Jazz Goes to Town v Hradci Králové, Jazz Festival Polička, Žižkov Meets Jazz, aj…), každoročně pořádá skladatelskou soutěž pro nové talenty a pravidelně také vystupuje v pražském hudebním klubu Jazz Dock.