The Prague Six aka „Pražská šestka“ je skupina šesti českých skladatelů, kteří v současné době komponují pro big band Concept Art Orchestra.

Štěpánka Balcarová je jazzová trumpetistka, skladatelka a dirigentka. Je absolventkou Jazzové akademie v Katovicích v oboru jazzová trubka. Skladbu a aranžování studovala na Jazzové akademii v Grazu ve třídě Edwarda Partyky. Je leaderem česko-polského kvintetu Inner Spaces, jehož deska Light Year byla oceněna žánrovým Andělem jako nejlepší jazzová desku roku 2012. V roce 2017 vydala ve spolupráci s polskou zpěvačkou Malgorzatou Hutek album Life and Happiness of Julian Tuwim, kde zaznívají zhudebněné básně předního polského autora Juliana Tuwima. V roce 2020 obdržela ocenění za kompozici Czereśnie ve skladatelské soutěži, kterou každoročně vyhlašuje Ochranný svaz autorský. V současné době vyučuje na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze a na jazzové katedře Hudební akademie múzických umění v Praze.

www.stepankabalcarova.cz

Martin Brunner je skladatel, klavírista a klávesista. Své kompozice uplatňuje především ve vlastních kapelách a projektech, se kterými vydal čtyři studiová alba. Dvě ve formátu klasického jazzového tria (“Behind the Clouds”, “Still Warm to Touch“), dále album “Morning Walks” zachycující projekt, který spojuje jazzové trio se smyčcovým kvartetem (Martin Brunner Trio & Epoque Quartet), a zatím poslední CD, kterým je rockově laděné “Levels of Life“ z roku 2019. Kromě těchto nahrávek vyšel na CD také záznam triového koncertu z cyklu Jazz na Hradě pod názvem “Live at the Prague Castle”. Příležitostně pak Martin Brunner komponuje i pro jiná obsazení a žánry, zvláště pro klasické komorní soubory. Jsou to například kompozice pro klavírní Trio Clavio, Duo Teres nebo Duo Siempre Nuevo & Epoque Quartet. Skladby je možné slyšet na CD zmíněných souborů. Jako klavírista či klávesista pak Martin Brunner vystupuje nebo vystupoval v různých hudebních seskupeních a s různorodými osobnostmi (Lenka Dusilová, Jiří Šimek Electric Madness, Klára Vytisková, Beata Hlavenková, James Harries, další.) a podílel se na nahrávání nekterých CD, například na albu “Řeka” Lenky Dusilové nebo “Electric Madness” Jiřího Šimka. V současné době pedagogicky působí na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka.

www.martinbrunner.cz

Jan Jirucha ml. je trombonista, skladatel a dirigent. Je zakladatelem a leaderem avantgardního big bandu Bucinatores Orchestra. V roce 2012 obdržel cenu za nejlepší kompozici ve skladatelské soutěži, kterou pořádá Ochranný svaz autorský. V roce 2014 stál jako dirigent a skladatel v čele evropského bigbandového projektu Euroradio Jazz Orchestra. Z této spolupráce bylo v následujícím roce vydáno album Euroradio Jazz Orchestra in Prague, na kterém dominuje čtyřdílná autorova suita „Charles Mingus“. Jako aranžér dále spolupracuje s Orchestrem Gustava Broma, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR), s Pražským symfonickým orchestrem (FOK) a s Jazz Dock Orchestra. Momentálně působí jako pedagog na jazzové katedře Janáčkovy akademie múzických umění.

www.janjirucha.cz

Vít Křišťan Vít Křišťan je pianista a skladatel, absolvent Jazzové akademie v Katovicích a v Odense. Jako leader natočil své debutové album Imprints s Jaromírem honzákem, Romanem Víchou, kytaristou Markem Kadzielou a trumpetistou Oskarem Törökem. Později vydal další autorské CD Török – Slavík – Křišťan trio, kde navázal spolupráci také s kontrabasistou Jiřím Slavíkem. Je členem mnoha mezinárodních hudebních formací různých žánrů (Marta Kloučková quintet, Jaromír Honzák quintet, Inner Spaces quintet, Tomáš Hobzek quartet). Z těchto spoluprací vzešlo mnoho CD, z nichž několik bylo oceněno cenou Anděl za nejlepší jazzovou desku. Nově je stálým členem tria Roberta Balzara a kvartetu Dana Bárty. Dále je častým hostem evropských turné americké zpěvačky Shayny Steele. Působí jako pedagog na jazzové katedře Jamu v Brně, na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze a také na jazzové katedře Hamu v Praze.

Luboš Soukup je saxofonista a skladatel, absolvent Jazzové akademie v Katovicích a v Kodani. Působí jak na české tak i dánské hudební scéně. Kromě tvorby v rámci skupiny The Prague Six, je leaderem mezinárodního kvartetu Luboš Soukup Quartet, projektu Machina Mundi, Freetown Quartet a české kapely Points Septet. Je spoluzakladatelem kodaňského projektu Lalabaj, který se inspiruje lidovou hudbou. Spolupracuje s Michalem Ratajem a Oskarem Torokem na electro-akustickém projektu Hornscape. S těmito a s dalšími kapelami vydal již řadu desek. Dvě z nich – Through the Mirror a Země byly vybrány v Anketě odborníků Českého rozhlasu za nejlepší jazzová alba roku 2013 a 2017. V roce 2017 získal prestižní ocenění Objev roku od Dánské hudební společnosti. Byl nominován a přebíral cenu od dlouholeté spoluhráčky Milese Davise Marilyn Mazur. Momentálně působí jako pedagog na jazzové katedře Hudební akademie múzických umění v Praze.

www.lubossoukup.com

Tomáš Sýkora je pianista a skladatel, absolvent Hudební akademie muzických umění v Praze v oboru skladba. Kromě realizace skladeb v rámci skupiny The Prague Six, je leaderem vlastního Tomáš Sýkora Tria a vystupuje také se svým sólo autorským programem. Zaměřuje se na skladbu nejen pro jazzové formace, ale také pro klasické hráče a orchestry (Hidden Songs for Symphony Orchestra, Symphony, Dvojkoncert, Love, Peace and Happiness). V roce 2013 obdržel cenu za nejlepší kompozici ve skladatelské soutěži, kterou pořádá Ochranný svaz autorský. V současné době vyučuje na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze.

www.tomassykora.com